V dnešní době budete jen těžko hledat ecommerce řešení, které nepracuje se slevovými kupony, a přesto téměř od každého našeho zákazníka slyšíme, že ho řešení slevových kuponů limituje – v čem je tedy zakopaný pes?
Slevový kupon je jednoduchý, že?
Zná to dnes nejen každý eshopař, ale také skoro každý uživatel, který na eshopu někdy nakupoval.
V prvním kroku košíku se skrývá, často pod nenápadným odkazem, políčko pro vložení kódu. Dnešní Uxové poučky nám o tomto odkazu řeknou zhruba tolik, že by neměl být příliš výrazný, aby zákazníkovi rozhodnutému dokončit nákup zbytečně nekladl do cesty překážky a nevkládal do hlavy otázku, „zda by náhodou nemohl někde získat kód a ušetřit“. Řešení není, alespoň z technického hlediska, až tak komplikované (odborníci na UX a CRO prominou), a spousta systémů si s ním poradí vesměs dobře.
Co se ovšem děje po tom, co zákazník vloží slevový kód a klikne na tlačítko Uplatnit, už je poněkud složitější. A právě zde nastává zásadní odlišnost mezi těmi systémy, které „jen mají slevové kupony“, a těmi, které nad nimi uvažují jakožto nad složitým marketingovým nástrojem.
Co když chce e–shopař omezit slevový kupon jen na některé produkty, kategorie či značky? Jen pro některé zákazníky? Jen na nezlevněné (nebo naopak i na již zlevněné) produkty? Co když má jít kupon uplatnit v různých měnách? A co když nechce dávat jen prostou slevu v procentech, ale chce nastavit výši slevy v částce?
Zní vám to povědomě? Tak se pojďme společně podívat na to, co podle nás v Emorfiqu má umět takový slevový kupon.
Jaké potřeby řeší „chytrý“ slevový kupon
Flexibilní nastavení slevy
Administrátor se může u každého slevového kuponu rozhodnout, o jaký typ slevy se jedná, jakou slevu zákazník získá, a také zda jej lze uplatnit na již zlevněné produkty.

V neposlední řadě také zvolí, pro jakou měnu má být určený. Pokud má být kupon platný ve více měnách, tak jej jednoduše založí víckrát pro různé měny, a systém automaticky rozpozná, ve které měně zákazník zrovna nakupuje.
Omezení počtu použití
Chcete svým uživatelům nabídnout „slevu pro nejrychlejších 100 zákazníků“?
Něco se „nepovedlo“ a vy chcete zákazníka kompenzovat jednorázově uplatnitelnou slevou?
Nebo naopak chcete, aby kód využilo co nejvíce zákazníků?
V těchto případech oceníte možnost nastavit si počet použití kuponu, který vám toto vše umožní.

Dodatečné podmínky pro uplatnění kódu
Jistě znáte možnost omezit slevový kód podle hodnoty objednávky, ale v některých případech je žádoucí poskytnout slevu jen konkrétním zákazníkům či všem registrovaným, popřípadě skupině zákazníků s vybraným ceníkem či jiným pojícím klíčem.

Chytré omezení na část sortimentu
Nechcete zlevňovat všechny produkty? Pak je pro vás řešením omezit produkty pouze na část sortimentu. Systém si při změnách v sortimentu hlídá, na které produkty kupon lze uplatnit a na který ne.

Zákaz slevy u produktu
Při plošném zlevňování nastávají situace, kdy některý z produktů přestává být rentabilní. K tomu máme hned dvě možnosti, jak danou situaci řešit.
Nastavením minimální prodejní ceny u produktu, kterou nelze „podstřelit“

Zákazem uplatnění slev u produktu

Neodhadnutelný kód
V některých případech chcete slevový kód veřejně komunikovat (například takový kód „vanoce20“ chcete mít takto pěkně i pojmenovaný), ale v jiných případech je preferovaným scénářem naopak neodhadnutelnost kódů, které jsou vygenerované například pro konkrétní zákazníky.
Možná jste už slyšeli o vynalézavcích, kteří zkouší generovat slevové kódy a automaticky je uplatňovat – a upřímně, pokud jsou všechny slevové kódy snadno odhadnutelné, tak nemají zrovna těžkou práci.
Užitečnou funkcí v takovém případě je náhodný generátor slevového kódu, který dramaticky sníží pravděpodobnost, že kód bude odhalen.

Statistiky využití slevových kódů
Řada eshopařů využívá slevové kódy v rámci celých marketingových kampaní, které následně potřebují také vyhodnocovat. K tomu mají k dispozici rychle dostupnou statistiku uplatnění slevových kódů, ve které si snadno zjistí jak nejpoužívanější kódy a jejich míru využití, tak si i dohledají úspěšnost konkrétních kódů.

Prefix kódu jako příprava na marketingová vyhodnocení
V rámci kampaní je častým požadavkem mít více slevových kódů, které ale mají být využívané ve skupině. K tomu slouží možnost rozdělit kód na prefix a samotný kód. K uplatnění pak zákazník musí znát celý kód, ale na pozadí je samotný kód oddělen, a vyhodnocení pak může probíhat za celou skupinu kódů.

Slevový kupon = důležitá součást vaší cenotvorby
Při plánování využití slevových kuponů vždy mějte na paměti, že se jedná o důležitou součást celé cenotvorby, a proto je také důležité se ptát, jak se má slevový kupon chovat v kombinaci s produktovými promoakcemi, dárky k nákupu, ceníkovými slevami, nebo třeba množstevní slevou.
Otázek je celá řada, a není divu – za 15 let, po které se věnujeme velkým i menším e–commerce projektům, jsme mnohokrát viděli, že cenotvorba patří k těm nejkomplexnějším tématům. A proto si zaslouží i její nastavení patřičnou pozornost, který vám hodnotu přinese, a ne naopak sebere.
Matěj Mrázek